Vyvracíme nepravdy poslance Martina Kolovratníka

Odpovědní lidé (tedy MPO a ČTU) jasně řekli, že ŽÁDNÉ ARBITRÁŽE NEHROZÍ!

To, že ČR žádná arbitráž nehrozí už jsme slyšeli několikrát. A jak to pak dopadlo? Vzpomeňme například na arbitráž o Novu. Americké společnosti CME tedy Česká republika musela zaplatit 10,5 miliardy korun. Navíc právní odborníci z renomované advokátní kanceláře Weinhold Legal ve své analýze dospěli k tomu, že ČR arbitráž hrozí. A co se obvykle stane, když se střetnou dva odlišné právní názory? Věc skončí u soudu.

Ministerstvo průmyslu tuto právní analýzu obdrželo, ale zatím nemělo čas se k ní vyjádřit. Nebylo by tedy skutečně rozumnější celou novelu přepracovat, protože je na to dost času, než ve spěchu a s případnými velmi negativními důsledky pro občany?

Přechod je jasný a není jiná cesta.

Jiná cesta, než jaká je zakotvena ve stávající podobě diginovely, existuje. Například rozhodně není nezbytné jít cestou uzákonění řešení v podobě DVB-T2 HEVC. Naopak uzákonit způsob kódování (tedy HEVC) je škodlivé, protože to brání případnému technologickému rozvoji. Proč bychom si dobrovolně měli zafixovat způsob kódování až do roku 2030?  Jedním z možných řešení pro nejbližší roky je například sociálně citlivá koexistence kódování typu MP4 a HEVC ve vysílání DVB-T2.

Zjednodušeně řečeno – uzákoníme si, že místo sklenice (DVB-T) budeme používat džbánek (DVB-T2), protože se do něj vejde víc tekutiny. Větší nádoba je samozřejmě lepší. Ale proč si pak uzákoníme, že v tomto džbánku můžeme mít jenom vodu (HEVC)?

Kdybychom stejnou cestou uzákonění způsobu kódování šli v případě přechodu na DVB-T a přikázali kódování MPEG2, tak dnes například nejsou žádné programy v HD rozlišení (vyžaduje alespoň kódování MPEG4), protože by tento technologický pokrok kvůli přikázanému způsobu kódování nebyl možný.

Poslanec Martin Kolovratník svým návrhem bere miliardový zisk několika firmám

Když je řeč o miliardách – šíření terestrického vysílání v celé ČR stojí 1 miliardu ročně. Poskytovatelé tohoto typu vysílání díky tomu kasírují obrovské zisky. Jiné způsoby (kabelové, satelitní, IPTV) jsou řádově levnější. Je to tedy spíš tak, že pan poslanec Kolovratník brání miliardový byznys soukromé firmy České Radiokomunikace. Diginovela ve stávající podobě totiž přiklepne několikasetmilionovou dotaci pro tuzemské provozovatele digitálního pozemního vysílání a jako bonus jim k tomu daruje bezplatné licence na dalších 9 let v hodnotě 11 mld Kč.

Drtivá většina těchto dotací má připadnout soukromé firmě České Radiokomunikace, jejíž vlastník sídlí v daňovém ráji za hranicemi ČR a který firmu zatížil úvěry ve výši téměř 10 mld. Kč, ze kterých se ročně platí stamilióny úroků. Není to náhodou tak, že tato firma nemá díky svému zadlužení dost peněz na investice? Pak je ale namístě, aby je zaplatil tento bohatý zahraniční vlastník, a nikoliv český daňový poplatník!