Vyvracíme mýty o novele zákona o elektronických komunikacích

Mýtus: Nový standard pozemního vysílání DVB-T2 po nás chce EU. Pravda: Žádný orgán EU nás k ničemu takovému nenutí.

Pravda je, že se má uvolnit část frekvenčního spektra pro mobilní data. Ale jakou technologii má kdo použít, to nám EU neříká.

Mýtus: Nový standard pozemního vysílání DVB-T2 je hlavně kvůli divákům  Pravda: V novele zákona se přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je ovšem v rozporu se soutěžním právem EU. Takže vydělávat bude někdo úplně jiný než divák.

Mýtus: Diginovela se musí schválit rychle. Pravda: S přijetím diginovely k přechodu zemského televizního vysílání na nový standard není třeba spěchat, protože je do roku 2020 (a v případě využití výjimky až do roku 2022) dost času na její přijetí. Ledaže by se někomu takový spěch hodil…

Novela je naopak předkládána předčasně, protože nemáme dokonce ani předběžnou notifikaci od Evropské komise, jestli toto můžeme způsobem v novele uvedeným učinit.

Na základě výše uvedených závěrů konstatujeme, že schválení diginovely v stávajícím znění by bylo chybou s potenciálně závažnými důsledky pro Českou republiku a její občany. Proč před tím někteří schválně zavírají oči?