Diginovela v kostce: koncový uživatel ostrouhá

Nezájem o koncového uživatele, ale maximální vstřícnost vůči soukromým firmám. I tak by se dala stručně shrnout negativa takzvané diginovely, která 19. července prošla Senátem. Ve hře přitom byl i pozměňovací návrh, díky němuž by domácnosti byly kompenzovány. Senátoři ho však bohužel nevzali v potaz.

Kvůli přechodu pozemního televizního vysílání ze standardu DVB-T na standard DVB-T2 budou muset čeští spotřebitelé sáhnout na své finanční rezervy. Proč? Čekají je totiž výdaje spojené s nákupem nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu by na ně mohli občané vynaložit až pět miliard korun. Bylo by tedy logické, kdyby byly tyto výdaje lidem nějakým způsobem kompenzovány.

Příslušný evropský předpis kompenzaci takových nákladů domácností obsahuje. Takzvaná diginovela, jež prošla Senátem a nyní ji ještě musí podepsat prezident, ale s ničím takovým nepočítá. V ostrém kontrastu s nezájmem o koncové uživatele stojí skutečnost, že diginovela je šitá na míru soukromým společnostem, které si díky ní mohou přijít na obří zisky.

Protože dle našeho názoru diginovela zavádí nedovolenou veřejnou podporu, podali jsme již před časem stížnost u Evropské komise. Ve stávající podobě totiž diginovela přiklepne několikasetmilionovou dotaci tuzemským provozovatelům digitálního pozemního vysílání a jako bonus jim k tomu daruje bezplatné licence na dalších devět let v hodnotě 11 mld. Kč.

Kromě toho, že tento přístup skutečně není fér ke koncovým uživatelům, je navíc dle našeho názoru v rozporu s evropskou legislativou, podle které musí být zvolené řešení technologicky neutrální. Co to znamená? Žádná technologie šíření televizního signálu nesmí být ve srovnání s jinou technologií zvýhodněna. To ale v případě této novely neplatí.