Nepovolená veřejná podpora soukromým společnostem a stížnost u Evropské komise. Zadělává si ČR na pořádný problém? Dle našeho názoru ano. O co jde? O novelu zákona o elektronických komunikacích.
Součástí této novely je i přechod pozemního televizního vysílání z dnešního standardu DVB-T na standard DVB-T2. A právě tento navrhovaný postup je podle ČASO v rozporu s legislativou EU, a České republice tak v případě přijetí novely hrozí arbitráže ze strany poškozených subjektů.
Evropská komise už se případem zabývá
ČASO kvůli novele zákona o elektronických komunikacích už podala stížnost k Evropské komisi a ta se jí teď vážně zabývá. Proč? Vládou navrhované řešení je totiž dle ČASO v rozporu s evropskou legislativou, podle které musí být zvolené řešení technologicky neutrální. Co to znamená? Žádná technologie šíření televizního signálu nesmí být ve srovnání s jinou technologií zvýhodněna. To ale v případě této novely neplatí.
Připraví se stát o 11 miliard?
Navíc v souvislosti s přechodem na DVB-T2 chce Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytnout nepovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem České Radiokomunikace (ČRa) a Digital Broadcasting (DB). Zatímco mobilním operátorům stát spektrum prodává v dražbách, výše jmenovaným provozovatelům vysílacích sítí ho hodlá poskytnout zdarma na devět let. Tím ovšem dle ČASO přijde minimálně o 11 miliard korun.