Kvůli přechodu pozemního televizního vysílání ze standardu DVB-T na standard DVB-T2 budou muset čeští spotřebitelé sáhnout na své finanční rezervy. Proč? Čekají je totiž výdaje spojené s nákupem nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu by na ně mohli občané vynaložit až 5 miliard korun.
O žádné kompenzaci těchto výdajů pro občany ČR se neuvažuje
Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že přechod na standard DVB-T2 vyžaduje EU. To ale není pravda.
Členské státy EU mají pouze povinnost uvolnit část vysílacího spektra pro mobilní operátory. Nikde ale není určeno, že v souvislosti s tím musí pozemní televizní vysílání přejít na standard DVB-T2 v kombinaci s takzvaným kódováním HEVC, který prosazuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Spotřebitel platí a zase platí
Spotřebitelé si budou muset nakoupit odpovídající televizní přijímače nebo set-top boxy, což ale není všechno! Nikde totiž není žádným způsobem zajištěno, že nové sítě vybudované za veřejné prostředky nebudou použity pro provoz vysílání, které bude divákům zpoplatňováno. Spotřebitel si tak nejen zaplatí novou televizi, ale následně možná bude muset zaplatit i za to, aby v ní něco uviděl.